Školenie „Inšpiratívna bohoslužba a deti“ (Račkova dolina 2016)

1.-3. apríla 2016 sme sa stretli v Račkovej doline na víkendovom školení s témou „Inšpiratívna bohoslužba a deti“ alebo zmysel bohoslužby a konkrétne námety pre detské bohoslužby.

V piatok večer prebehlo oboznámenie s programom a tematickými aktivitami,  prebiehajúcimi počas celého školenia – Búrková stena (spoločné zdieľanie dojmov) a Stôl inšpirácie (prezentácia výrobkov z jednotlivých škôlok, prezentácia rôznych materiálov); a aktivita na „prelomenie ľadov“ s lentilkami.

141 142

 

Počas sobotného doobedia sme sa naučili novú ukazovaciu pesničku „Ty si najvyšší“. Pod vedením Moniky Medkovej prebehla umelecko-tvorivá skupinová práca s prezentáciou vytvorených kresieb. Kázeň k téme školenia mal vedúci odd. detí br. Jozef Plachý.

 

Na poobedňajšej prechádzke boli pripravené úlohy pre rodinné tímy.

116 103

 

Poobedný workshop bol zameraný na tvorbu detských bohoslužieb a rôzne druhy vstupov detí do bohoslužby. Učitelia boli na workshope rozdelení do dvoch skupín podľa veku detí, s ktorými pracujú.

123 125

 

Večerný program zahájila hra – Sluchové pexeso, v ktorom účastníci hľadali páry vajíčok z kinderiek naplnených rôznym materiálom. Po hre si vyskúšali použiť ich ako hudobný nástroj. Nasledovala prezentácia aktivít a života škôlok z jednotlivých zborov.

V nedeľu prebehla reflexia z doterajšieho postupu prípravy detí na biblickú súťaž a ich reakcie na obtiažnosť zadaných kníh a časové vymedzenie. Učiteľom bolo predstavené ocenenie Ryha a plán vytvoriť výbor DSŠ s jeho fungovaním a cieľmi. Boli predstavené rôzne materiály využiteľné k práci učiteľov (učebnice, príručky k učebniciam pre učiteľov, maľovanky k učebniciam, metodický materiál a pracovné listy k Animovaným Biblickým Príbehom, hry s kresťanskou tematikou, materiály z Detskej misie, Slovenskej Biblickej Spoločnosti a iných kresťanských vydavateľstiev – napr. Samuel, pripravovaná Mimiškôlka 2 a iné).

Psychológ Vladimír Korpáš oboznámil učiteľov s psychickým vývojom dieťaťa a jeho potrebami v jednotlivých obdobiach vývoja, odpovedal na otázky učiteľov ako vhodne riešiť problémové alebo nezvyčajné situácie, s ktorými sa stretávajú – napr. šikana, stresové chovanie detí apod.

143 146

 

Školením nás sprevádzali ranné a večerné tematické zamyslenia, spoločné modlitby a chvály.

021 001

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *